A partnereink sikere, a mi sikerünk!

Hírek

Számla javítása, helyesbítése

2017-09-15

Az áfa törvény és a NAV tájékoztatója alapján a számla helyesbítése esetén a következő szabályokat kell betartani:


- Hibás a számla, ha az áfa-törvény szerinti kötelező adatokat nem, vagy nem megfelelő módon tartalmazza, illetve ha az adóalap és az adó összege helytelenül került megállapításra.
- A számla módosításának formájára, technikájára nincs kötelező jogszabályi előírás.
- A számla módosításának fizikai formája ugyanúgy lehet kézi vagy gépi számla. A NAV álláspontja szerint kézi számla módosítása lehetséges gépi számlával és a fordítottja is elfogadott.
- A kézi számla javítása a számla adót és adóalapot érintő adatain kívül a rontott adat áthúzásával (eredeti olvashatósága mellett) és a helyes adat alá-, fölé-, mellé írásával, a javítást végző aláírásával, a javítás időpontjának feltüntetésével történhet. Az összes példányt vissza kell helyezni a tömbbe és egyszerre kell javítani.
- A gépi számla adatai kézi számlánál leírt módon kézzel, áthúzással nem javíthatók.
- Minden számla esetében igaz, hogy a módosítás történhet az eredeti számla érvénytelenítésével (sztornó számla) és új számla kibocsátásával, illetve helyesbítő számla (a törvény fogalmazása szerint, számlával egy tekintet alá eső okirat) kibocsátásával.
- A számlával egy tekintet alá eső okirat nevének alkalmazása nem kötelező, de adattartalma (sorszám, hivatkozás, módosítás természete, számszerű hatása) igen.
- Amennyiben az adóalap és az adó változik, akkor még komolyabban kell kezelni a módosítást. A helyesbített számla számlabefogadó részéről történő befogadását is igazolni kell, mivel az adólevonási jog több esetben ehhez a feltételhez is kötődik.
- Amennyiben a számlabefogadó észleli, hogy a számla hibás, akkor visszaküldheti a számlát vagy kérheti annak javítását. Az első esetben a helyesen kiállított számla lesz a bizonylat, míg a második esetben az eredeti és a módosító bizonylat(ok) együtt teljesíti(k) az ügylet valós tartalmát és ez alapján kerülhet áfa levonásra.
- Ha a számla módosítására áfa-bevallást követő időszakban kerül sor, akkor az eredeti bizonylat nem küldhető vissza, az eredeti és a módosítást igazoló bizonylat együttesen szolgálja az áfa levonás helyességét.

Hírek

Átalányadós egyéni vállalkozó adózása 2023-tól
Az átalányadózó egyéni vállalkozó szociális hozzájárulási adóalapjának és tb-járulék alapjának meghatározása során visszatér a régebben alkalmazott göngyölítéses módszer, mely szerint az adott időszakra összesített szja-köteles jövedelemből levonásra kerül az előző negyedévi összeg, majd ez lesz az aktív hónapok számával elosztva. Ha az adóalap kisebb, mint a minimálbér, vagy a garantált bérminimum utáni adólap, akkor a minimálbér, vagy garantált bérminimum összege után kell adót és járulékot fizetni.

Iparűzési adó kisvállalkozóknaj 2023
Az új szabályozás értelmében kedvezményben részesülhetnek a 25 millió forint árbevételt meg nem haladó vállalkozások, függetlenül attól, hogy milyen gazdálkodási formában működnek.

24 hónapos munkaidőkeret a turizmusban, vendéglátásban, fuvarozásban
A 468/2022. számú Kormányrendelet a turizmussal, a vendéglátással és a fuvarozással összefüggő ágazatok esetében, a Munka törvénykönyvét felülírva 2022. november 21-től lehetővé teszi a 24 hónapos munkaidőkeret alkalmazását

Hibrid és elektromos járművek fogyasztási normája
A 60/1992. Kormányrendelet módosítása alapján 2022. október 1-jétől szabályozásra került a hibrid és az elektromos járművek fogyasztási normája, mely igazolás nélkül, adómentesen elszámolható. A hibrid jármű esetén a motor hengerűrtartama szerinti norma 70%-a számolható el. A tisztán elektromos járművek esetén 3 liter 95-ös motorbenzin ára számolható el 100 kilométerenként.

Ajánlatkérés

Válaszoljon a kérdésekre, hogy el tudjuk Önnek küldeni ajánlatunkat.


 Ajánlatkérés 

Elérhetőség

Pécs, Petőfi Sándor u. 29/1.


Központi elérhetőségek

  • e-mail: larix@larixaudit.hu


Ügyfélfogadás:

  • Telefonon történő előzetes egyeztetés szerint